Team riders

Lisa Kloster

Germany

  • Place of residence: Kiel
  • Sail number: G-444
  • Year of birth: 1999
  • Sponsors: Surfbent, Sailloft Hamburg, MB Boards, Xcel Wetsuits
  • Discipline: Freestyle
  • Successes: 1st place GFB 2022, 3rd place FPT Austria 2022, 5th place PWA Worldtour 2021

 

 

 

Quirin Kraus

Germany

  • Place of residence: Kiel
  • Sail number: G-969
  • Year of birth: 1994
  • Sponsors: Surfbent, Tabou, Sailloft Hamburg, MS-Windsurf
  • Discipline: Freestyle
  • Successes: 4th place GFB Lemkenhafen 2017, 6th place GFB Lemkenhafen 2018

 

Luka Mratović

Croatia

  • Place of residence: Split, Croatia
  • Sail number: CRO 751
  • Year of birth: 1987
  • Sponsors: Surfbent, fanatic, duotone, surfperna, campingshimuni, gligora cheese
  • Disciplines: foil, slalom, olympic class
  • Successes: 3 times represented Croatia on Olympic games
  • 5th in the ifca slalom worlds 2015
  • King of the downwind tws 2018
  • Multiple National champion in slalom, formula qnd RSX

 

Sebastian Bail

Germany

  • Place of residence: Mainz
  • Sail number: G-150
  • Year of birth: 2003
  • Sponsors: Surfbent, windsurf.de, KA-Sails, Sailboards Tarifa
  • Disciplines: Wave, Slalom, Race
  • Successes: 2017 German champion BIC Techno U15 (Team), 2018 German champion BIC Techno U 17 (Individual & Team), 2020 Ranking list winner Raceboard U19 & U23, 2021 German youth champion Raceboard, 9th place PWA Youth Worldcup U20, 21th place DWC Slalom 2021 Men (9th place Youth)

Maurizio Moritz

Austria

  • Place of residence: Mödling near Vienna, Austria
  • Sail number: OE 50
  • Year of birth: 2002
  • Sponsors: Surfbent, JibeWear, Vitamin Well, ProlineSolutions, Hangloose Surfshop Wien
  • Discipline: Freestyle
  • Successes: 2020 U18, 4th place Austrian Freestyle Championship, 18th place EFPT Austria, 25th place EFPT Theologos

Andrej Oberreich

Germany

  • Place of residence: Frankfurt/Main
  • Sail number: 575
  • Year of birth: 2009
  • Sponsors: Surfbent
  • Disciplines: Race, Foil, Wave
  • Successes: 2020 4th place U13 (BIC – Techno) Individual, 2021 2nd place U13 (BIC – Techno) Individual